Menu strony
Thomas-It

Łącze internetowe w przedsiębiorstwie

W XXI wieku bazą do funkcjonowania każdej firmy jest zaplecze technologiczne, którego jedną z najważniejszych elementów stanowi jak najmniej ograniczona możliwość używania łącza internetowego. By było to możliwie najtańsze przy maksymalnej wydajności korzysta się z tak zwanych „switch’ów”. Ważny jest też wybór odpowiedniego serwera. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w poniższym tekście.

Switch - czym jest i do czego służy???
Thomas-it

Switch to inaczej przełącznik. Jest to urządzenie, które łączy oddzielne sieci LAN oraz zapewnia filtrowanie pakietów pomiędzy nimi. Switch LAN posiada określoną ilość portów, spośród których każdy współpracuje z siecią Ethernet. Chociaż sposób łączenia kablami jest podobny do tego przy koncentratorach, to przełączniki są lepsze o tyle, iż zwiększają wydajność całej sieci (rozszerzają maksymalną pojemność sieci transmisji danych). Praktycznie rysuje się to tak, że przykładowo, każdy koncentrator 10 Mb/s udostępni całe pasmo transmisyjne 10 Mb/s wszystkim podłączonym urządzeniom. Odpowiedni przełącznik udostępni takie pasmo każdemu urządzeniu z osobna, co widocznie zwiększy wydajność (każdy otrzyma swoje 10 Mb/s). Dalsze poprawianie wydajności można uzyskać przez wprowadzenie przełączników pozwalających na obsługę połączeń dwukierunkowych.

Usługi serwerowe
Każdy kto decyduje się na wydzierżawienie lub zakup maszyny serwerowej, na pewno myśli o zainstalowaniu na niej określonych usług. Ciekawym wyjściem są serwery dedykowane, które dają możliwość „postawienia” wybranego przez nas systemu operacyjnego. Zwykle wybierany jest Linux, a klient łączy się z nim za pomocą protokołu SSH. Naturalnie można także zainstalować Windowsa i mieć do niego dostęp za pomocą pulpitu zdalnego. Serwery dedykowane wykorzystywane są najczęściej przez firmy na własne potrzeby albo świadczenia innym określonych usług, na przykład poczty elektronicznej, serwera stron WWW, aplikacji internetowych. Dobrze jest pamiętać o tym, by serwer posiadał stałego administratora, który , poza instalacją i skonfigurowaniem usług, zajmie się też ich przeglądem pod kątem działania, bezpieczeństwem danych oraz ich kopią zapasową. Możemy oczywiście wykupić specjalne formy backupu u usługodawcy, który zadba o to, byśmy nie utracili danych, nawet podczas fizycznego uszkodzenia dysków twardych. Warto zainwestować w taką usługę, ponieważ nasze dane są bezcenne – zwłaszcza gdy mamy jakiś serwis internetowy z bazą klientów, tym bardziej, iż nie jest to wysoki koszt (ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu PLN).

Gdzie i co najlepiej kupić?
sprzęt komputerowy dla firm (i nie tylko) najkorzystniej zakupić przez Internet (daje nam to możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy). Decydując się na zastosowanie switch’a trzeba również dokonać wyboru pomiędzy różnymi- tańszymi albo droższymi- urządzeniami. Niezwykle ciekawą ofertę proponuje nam firma hp. Znajdziemy tam świetnej jakości urządzenia, w zróżnicowanych cenach (bez problemu znajdziemy coś na swoje możliwości). Proponowane przełączniki to między innymi: J9019B, J9280A oraz J9561A.
Podpatrzone na: Thomas-it
Opracowanie: A.Z.
18/07/12, 10:41:06