Co trzeba wiedzieć o domenach?

Popularność naszej witryny w internecie często zależy w istotnym stopniu także od jej adresu. Jeśli jest łatwy do zapamiętania, związany z działką biznesu w której działamy i stosunkowo krótki, mamy spore szanse, że potencjalny użytkownik ją zapamięta, nawet jeśli nie będzie miał naszej wizytówki. Mamy wiele opcji przy wyborze domen - np. możemy wybrać darmowe domeny internetowe, lub kupić domeny z wybraną przez nas końcówką.

często firmy wykorzystują darmowe domeny internetowe, dlatego, że nazwy przedsiębiorstw najczęściej są unikalne. naturalnie żeby zarejestrować tę domenę musimy tak czy inaczej zwrócić się do firmy oferującej sprzedaż domen internetowych i dokonać zakupu. Zwykle jest tak, że właściciele firm, lub pracownicy działu IT robią to samodzielnie. Jeśli jednak nie wiemy co to jest hosting stron www i w jaki sposób to wszystko działa, należy zlecić założenie i zaprojektowanie witryny internetowej firmie, która się w tego typu działaniach specjalizuje.

Firma taka być może zaleci nam umieszczenie strony na tak zwanej domenie generycznej. To nic innego jak adres internetowy zawierający wyrazy zwykle wykorzystywane w języku. Przykładem domeny generycznej może być albo Tego rodzaju adres zwykle zawiera nazwę towaru, usługi, grupy itp. Tego typu domeny czasem osiągają niezwykle wysokie ceny, możemy się o tym przekonać, kiedy rzucimy okiem na aukcje (zobacz system zakupowy) domen. Są tak drogie, dlatego, że opierają się na najprostszych skojarzeniach. Jeżeli chcemy kupić nowy akumulator do auta niejako automatycznie do głowy wpada nam, aby wpisać adres

domeny to podstawa w sieci web
Jeżeli chcemy założyć stronę pod takim adresem, a domena jest już wykupiona, dobrze jest skontaktować się z jej właścicielem - istnieje szansa, że będzie chciał ją odsprzedać, zwłaszcza, jeżeli nie istnieje pod tym adresem żadna strona. Czasem trafiają się takie niepowtarzalne okazje. przydaje się wtedy informacja o domenie którą można znaleźć na stronie firmy w której została zarejestrowana. Nie stanowi to problemu, zazwyczaj te informacje są jawne.

Gdy chcemy mieć witrynę internetową akurat na domenie generycznej, ale nie możemy się zdecydować która będzie dla nas najlepsza warto przejrzeć możliwości. jeśli wpiszemy wy wyszukiwarkę hasło "tanie domeny generyczne sprzedaż" z łatwością znajdziemy długą listę oraz naturalnie cennik i będziemy mieli możliwość by zdecydować się na coś dobrze pasującego.


Polecamy też

Atrakcyjny rynek domen internetowych

Domeny to wizytówka twojej strony
Liczba użytkowników naszej witryny w internecie często zależy w wielkim stopniu także od jej adresu. Kiedy jest łatwy do zapamiętania, związany z branżą w której działamy i stosunkowo krótki, będziemy mieli spore szanse, że potencjalny klient ją zapamięta, nawet gdy nie otrzymał naszej wizytówki. Mamy wiele opcji, bo sprzedaż domen internetowych to mocno rozwijający się rynek, szczególnie w naszej dekadzie.
Opracowanie: Kamil Kubicz
22/10/12, 12:01:05