Menu strony
Thomas-It

Bezpieczeństwo sieci przedsiębiorstwa

Aktualnie w przeważającej części firm zainstalowane są sieci informatyczne, a bez wątpienia wszystkie mają dostęp do internetu. Połączenia sieciowe przynoszą ogromne korzyści, co do tego nie może być żadnych zastrzeżeń. Niestety, niosą ze sobą także sporo pułapek. bezpieczeństwo sieci (szeroka oferta) sporej liczbie właścicielom biznesów nie daje spać w nocy. Jakie działania podjąć, by przestać się martwić hakerami, robakami internetowymi i utratą danych?

Polecamy też

Rozwiązania serwerowe dla firm

Serwer
Wydajne i sprawne serwery to współcześnie podstawa rozwiniętej firmy. W lokalnych sieciach komputerowych wielkich przedsiębiorstw, jak również w małych firmach trzeba koniecznie zadbać, aby pakiety danych wysłane z konkretnego punktu A dostały się jak najprędzej do punktu B. Najnowsze aplikacje biznesowe (takie jak choćby handel przez Internet, strony WWW oraz wielkie wachlarze innych usług świadczonych przez sieć internet, intranet oraz ekstranet) wszystkie wykorzystują zasoby przechowywane w sieci.


Bezpieczne zakupy przez internet
Istotne jest, by zadbać o wynajęcie specjalisty, który zajmie się firmową siecią. Zadania wiążące się z użytkowaniem serwerów, routerów i zapór bezpieczeństwa nie powinny być zostawiane laikom. Podstawą bezpieczeństwa sieci jest również nabycie dobrych programów antywirusowych i zabezpieczających ruch internetowy. Programy te trzeba na bieżąco aktualizować – bez świeżych baz wirusów są one bezużyteczne.

Komputer iBUYPOWER w obudowie Thermaltake Level 10
Żeby dowiedzieć się, czy firma jest przygotowana na ofensywę hakerów z internetu oraz czy pliki w wewnętrznej sieci są odpowiednio zabezpieczone, należy wykonać test bezpieczeństwa IT. Do tego zadania trzeba wynająć specjalistyczną firmę, oferującą takie usługi. Audyt bezpieczeństwa sieci opiera się na całościowym sprawdzeniu sieci informatycznej i znalezieniu słabych punktów, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów. Informatycy sprawdzają serwery, pojedyncze stacje robocze i routery, prowadząc kontrolowaną ofensywę z zewnątrz i wewnątrz firmowej sieci. Starają się sklasyfikować poziom zabezpieczeń, tzn. czas, jaki zajmie obejście haseł i przejście przez firewall. Zazwyczaj po audycie spisywany jest szczegółowy raport, który należy dać firmowemu administratorowi sieci, by podjął stosowne działania. stacje robocze - (czytaj w serwisie)
Opracowanie: Eliza Misiecka
18/08/17, 07:10:02