Menu strony
Thomas-It

Jak dobierać obiektyw? Na co zwracać uwagę? Czy warty zakupienia jest obiektyw stałoogniskowy?

Spora liczba użytkowników aparatów z obiektywami wymiennymi, po pewnym okresie zapoznawania się z kupionym sprzętem i dołączonym do niego obiektywem, rozpoczyna poszukiwanie czegoś zupełnie odmiennego, nowego, czasem niestandardowego. W przeszłości w systemie analogowej fotografii nie było to znaczny problemem, bo nabywało się obiektyw, który pasuje do klatki filmowej 35 mm. W świecie zaś cyfrowa fotografia niedoświadczony amator fotografii może się dość łatwo zgubić. Jak więc wybrać najlepszy obiektyw?
Jednym z bardziej najbardziej istotnych parametrów obiektywu jest ogniskowa, ponieważ to ona definiuje zastosowanie. Wydzielić więc możemy obiektywy na dwa rodzaje, czyli obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe, są niekiedy definiowane jako szkła typu “zoom” - zainteresuj się obiektywami. Podczas kadrowania zdjęć musimy mieć na uwadze, iż głębia ostrości jest bezpośrednio uzależniona od ustalonej długości ogniskowej, co oznacza im dłuższa ogniskowa, tym bardziej znaczna będzie minimalna odległość ostrzenia, to znaczy, odległość, w jakiej należy stanąć od fotografowanego obiektu, by najbardziej korzystnie ustawić ostrość.
obiektyw


Obiektywy stałoogniskowe są mniej uniwersalne, niż obiektywy rodzaju jak zoom, lecz bardzo często zapewniają dużo lepszą jakość obrazu. Umożliwiają również częściowo zmniejszyć niepożądane efekty na zdjęciach, tj. choćby abberacja chromatyczna, co znaczy kolorowe obramowania wokół mocno skontrastowanych elementów. Sporą zaletą obiektywów stałoogniskowych jest również max otwór względny, dzięki jakiemu można fotografować w bardziej trudnych warunkach oświetleniowych, a również osiągnąć płytszą głębię ostrości - sprawdź, jaki obiektyw kupisz w Szczecinie. Interesujące i warte polecenia są jednocześnie obiektywy stałoogniskowe szerokokątne. Zaliczamy do nich szkła z dużym kątem widzenia, które rejestrują bardziej znaczną część sceny.


Obiektywem tego rodzaju definiujemy konstrukcje o ogniskowej krótszej od 35 milimetrów. Najbardziej ważnym zastosowaniem takich szkieł jest fotografia wnętrz i ujęcia krajobrazowe. W przypadku tej pierwszej istotne jest, by obiektyw posiadał niewielką minimalną odległość ostrzenia od fotografowanych obiektów. Najlepiej tego typu obiektywy zakupować w specjalistycznych sklepach, na szczęście wiele ich powstało ostatnimi czasy, a szczególnie Szczecin jest godny uwagi.

Polecamy też

Kilka porad na temat wybierania cyfrowego aparatu, dlaczego warto pomyśleć o sprzęcie Sigmy.

aparat
Aktualnie zakup porządnego aparatu nie stanowi żadnego problemu, na sklepowych półkach są ich ogromne ilości rozmaitych modeli. Dobre aparaty kupić już można w zasadzie we wszystkich większych miastach, na przykład w Szczecinie funkcjonuje kilka sklepów specjalistycznych, lecz też można taki sprzęt kupić w licznych marketach. Generalnie aparaty dzielą się na dwie główne grupy, czyli lustrzanki i kompakty, każdy z tych rodzajów posiada jakieś wady i zalety.
19/04/21, 00:25:02