Czemu serwer jest tak istotny dla różnorodnych zastosowań - prywatnych i bardziej zaawansowanych. Sprawdź

Pierwszym krokiem do uruchomienia własnej witryny w sieci jest wybranie serwera. To właśnie od jego działania jest zależna szybkość i niezawodność strony.


W znacznym uproszczeniu serwer, który określamy również hostingiem to miejsce, gdzie znajdują się pliki twojej strony. Instalując potrzebne oprogramowanie jesteś w stanie użyć własnego komputera jako serwera, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oferta firmy która specjalizuje się w tego typach usługach. To właśnie usługodawca jest odpowiedzialny za odpowiedni dostęp do strony, zabezpieczenie danych czy utworzenie kopii zapasowych. Dla początkującego użytkownika najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany hosting współdzielony oraz rozwiązania takie, jak te. Jak sama nazwa określa, serwer jest podzielony na większą liczbę użytkowników, dzięki temu koszty usługi są stosunkowo niskie (od kilkudziesięciu złotych rocznie).

[
zobacz stronę
A jakie są najistotniejsze parametry? Właściwie, przestrzeń dyskowa - najprostsza strona internetowa, nawet która wykorzystuje skrypt cms najczęściej nie przekracza 150mb wielkości plików. Jak planujesz umieszczać w swojej witrynie pliki multimedialne, wystarczająca będzie przestrzeń dyskowa o wielkości 1GB. Kolejna rzecz - transfer danych. Szczególne powinniśmy zwracać na limit transferu danych, jaki określa wszelki ruch dziejący się w obrębie serwera. Limit określany jest w miesięcznym rozliczeniu, lecz dużo firm oferuje nielimitowany transfer.

Ważna jest też technologie skryptowa. Jeżeli w przyszłości chcesz mieć możliwość posiadania większej ilości stron (zobacz pozycjonowanie stron Artefakt) na jednym serwerze, powinieneś zawczasu wybrać ofertę, gdzie nie zostały wdrożone limity co do ilości używanych domen oraz subdomen.


Trzeba również sprawdzić czy tematyka naszej strony internetowej jest zgodna z regulaminem usługodawcy. Bardziej zaawansowane czynności to wirtualizacja serwerów. Umożliwia na uruchomienie wielu niezależnych, odizolowanych od siebie serwerów na pojedynczym komputerze. Tego rodzaju systemy wykorzystywane są w bardziej zaawansowanych projektach, jak product engineering. Jeśli to nasze pierwsze kroki z tym zagadnieniem to nie powinniśmy się martwić o nieznajomość pojęć. Jednak dla wielu osób, które już funkcjonują w tej branży są to obowiązkowe terminy.
23/02/14, 07:49:05