Menu strony
Thomas-It

Początek przygody z fotografią

Wreszcie spełniliśmy nasze marzenia i staliśmy się posiadaczem wymarzonej lustrzanki. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że obiektywy kitowe, jakie seryjnie dołączane są do sprzedawanych modeli, są niezbyt wygórowanej jakości i zadowolą nas tylko w pierwszym etapie naszej zabawy z fotografią. Dlatego warto już na wstępie dokupić dodatkowe akcesoria do naszego sprzętu, gdyż dobierając rozważnie zestaw ”szkieł”, sprawimy, że nasz sprzęt będzie wykonywał satysfakcjonujące nas zdjęcia.
W tym celu powinniśmy odwiedzić polecany sklep fotograficzny, gdzie fachowy sprzedawca doradzi nam, jaki zestaw obiektywów warto nabyć, aby uzyskać pożądany efekt. Wybierając producenta ”szkieł”, powinniśmy wybrać firmę mająca renomę na rynku i rozbudowaną siecią serwisów.

Polecamy też

Kupujemy aparat fotograficzny

Genius 5050 V2
Mnóstwo osób kupując aparat fotograficzny dla siebie albo kogoś z rodziny sugeruje się promocją czy często bezpodstawnymi argumentami.


Np. kupujemy ciężką a także skomplikowaną w obsłudze lustrzankę posiadającą obiektyw makro albowiem znajomy twierdzi, iż jest to perfekcyjny aparat.


Świetna jakość za dobrą cenę Obiektywy japońskiej firmy Sigma mają od dawna stałą pozycję lidera wśród wytwórców „szkieł” zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i niezwykle modnych aparatów bezlusterkowych. Bardzo często jej obiektywy są też tańsze od markowych „szkieł” producentów aparatów. W zależności od tego, jaki aparat posiadamy, możemy wybrać mocowania do aparatów takich producentów jak Nikon, Canon, Pentax, Panasonic, Sony czy Olympus. Firma Sigma produkuje również własne lustrzanki z serii Merrill. Oferta tego producenta jest bardzo różnorodna, możemy nabyć szkła standardowe, zoomy szerokokątne, obiektywy typu tele, rybie oko i makro. Osobną linię produktów stanowią obiektywy do aparatów z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowców.

Jaki obiektyw na początek? Decydując się na zakup obiektywu, powinniśmy zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju zdjęcia będziemy pstrykać najczęściej. Jeśli lubimy fotografować pejzaże i fotki z wakacji, nie należy kupować obiektywów np. do makrofotografii. W doborze obiektywu poza – rzecz jasna – ceną istotna jest jasność obiektywu, stabilizacja, silnik wmontowany w naszym „szkle”, ogniskowa, rodzaj mocowania i typ matrycy naszego aparatu. Na początek warto nabyć obiektyw stosunkowo lekki, z wbudowanym silnikiem i stabilizacją obrazu, gdyż sprawdza się on w przypadku początkujących fotografów. Od razu należy kupić też filtr UV, a z czasem pomyśleć o mocnym statywie, najlepiej z włókien węglowych. Jeśli mamy ograniczone fundusze, sprzedawca podpowie nam, jaki sprzęt zakupić w pierwszej kolejności, a co możemy dokupić później, w miarę udoskonalania naszych fotograficznych umiejętności.
18/01/11, 07:05:02