Menu strony
Thomas-It

Kable i przewody elektryczne

Jednym z takich elementów instalacji elektrycznej, z jakimi ma się do czynienia na co dzień, są kable elektryczne. Widać je w sumie wszędzie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W świadomości większej liczby osób kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Faktycznie są to inne urządzenia, ponieważ przewód elektryczny jest częścią kabla. Kabel natomiast składa się z systemu określonych przewodów razem z warstwą izolacyjną. Typ wykorzystanego kabla albo przewodu jest uzależniony na pewno od zastosowania, a zatem od urządzenia, gdzie jest wykorzystany. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,a także typem wtyczek. Odmiennie wygląda kabel zasilający do komputera, a odmiennie kabel od żelazka. Ten drugi zresztą jest bardzo specyficzny, posiada bowiem specjalny rodzaj warstwy izolacyjnej. Ta specjalna warstwa wykonana z włókna bawełnianego zapewnia bezpieczeństwo podczas wykorzystywania urządzenia. Przy zastosowaniu „zwykłej” izolacji dotknięcie gorącej części żelazka mogłoby spowodować przepalenie, a przez to porażenie prądem albo zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex

Odmiany przewodów
W środku kabli elektrycznych są tak zwane żyły, czyli drobniejsze przewody, zwykle pod różnobarwną warstwą izolacyjną. Żyły te najczęściej wykonane są z miedzi. Izolacja natomiast wykonywana jest z tworzywa sztucznego o specjalnych właściwościach. Przewody elektryczne mogą mieć również różny kształt; występują na przykład przewody płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak iędzy innymi giętkość, jak również maksymalna temperatura działania. Są one określone po to, by wykorzystywanie przewodów odbywało się w poprawny i niezagrażający życiu sposób.

Przewody przyłączeniowe
Przewody przyłączeniowe to wszystkie te przewody, które posiadają element popularnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna również miewa rozmaite kształty w zależności od przyrządu. Przewody takie posiadają w większości przypadków osłonę gumową, może być jednak także zrobiona z innych tworzyw. Przy wybieraniu przewodu ważne jest by pamiętać o sprawdzeniu jego długości tak, by spełniała wymagania. przewodach zobacz (kliknij, zobacz, sprawdź) przewodem zobacz (dalej)
Podpatrzone na: lapppoland.lappgroup.com
Opracowanie: PP2.0
18/07/12, 10:37:32