Wszystko co powinno się wiedzieć o rozproszonym przetwarzaniu danych

Od jakiegoś czasu toczą się prace mające na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on mniej kosztowny od dotychczas wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego zdumiewające możliwości obliczeniowe będzie on niezastąpiony w kryptografii i przetwarzaniu informacji.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Dotychczas do tego rodzaju operacji wykorzystywano bardzo kosztowne superkomputery, technologia narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na takie urządzenia. Skomplikowane obliczenia cały czas zabierają superkomputerom długie lata. W ostatnim czasie opracowano niezwykłą metodę przetwarzania informacji – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w tym wypadku podzielone między uczestniczące w zadaniu komputery, a całość informacji jest zbierana w tzw.

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego, to oryginalna strona www może dopomóc Ci w tym. Na tej stronie znajdziesz jedynie konkretne informacje.

chmurze.


Naukowe zastosowanie chmury

Daje to opcję łączenia w sieć kilka zaawansowanych maszyn, czy nawet ogromną liczbę zwykłych, stacjonarnych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają przekazane pakiety danych, które ich urządzenia opracowują, następnie przetworzone dane są wysyłane na inny serwer, gdzie są grupowane. Uniwersytety i stowarzyszenia uniwersyteckie namawiają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w przedsięwzięciach.

Time sheet
Oprogramowanie sterujące całym przedsięwzięciem jest do pobrania bezpłatnie w sieci, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „cloud computing”, żeby znaleźć szczegółowe wiadomości. Aktualnie działające projekty dotyczą w dużej mierze kwestii z zakresu nauk ścisłych. Uczestnik za wzięcie udziału w projekcie otrzymuje wirtualne punkty i jest co jakiś czas informowany o postępie projektu badawczego.

Komercyjne wykorzystanie chmury

Polecamy też

Dobrze jest skorzystać z opcji, które dają nam nowoczesne technologie i cieszyć się ich zaletami, które wcześniej nie były dostępne

loadbalancer
Jeżeli choć raz spotkałeś się z hasłem „load balancer”, a nie jesteś specem od serwerów, na pewno chciałbyś wiedzieć, co to jest.
Rozpocznijmy od samego pojawienia się i znaczenia load balancera, aby następnie przejść do jego zalet.


Przedsiębiorstwa działające w branży IT bardzo szybko wymyśliły komercyjne wykorzystanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednokrotną opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to w dużej mierze programów graficznych i edytorskich. W miejsce tego wprowadzono usługę abonamentową, która polega na wykorzystywaniu oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to pomysł, który pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem korzystny pod względem finansowym dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.
22/11/10, 07:02:08