Menu strony
Thomas-It

Kable jak też przewody elektryczne

Jednym z takich fragmentów instalacji elektrycznej, z którymi ma się do czynienia na co dzień, są przewody elektryczne. Widać je w sumie w każdym miejscu zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W umysłach większej liczby ludzi kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Faktycznie są to odmienne elementy, mianowicie przewód elektryczny jest częścią kabla. Kabel natomiast składa się z zestawu konkretnych przewodów wraz z warstwą izolacyjną. Rodzaj użytego kabla albo przewodu jest uzależniony na pewno od zastosowania, a czyli od przyrządu, w którym jest użyty. Kable elektryczne będą zatem różnić się grubością, długością,a także typem wtyczek. Odmiennie wyglądać będzie zasilacz do laptopa, a inaczej przewód od żelazka. Ten ostatni zresztą jest niezwykle specyficzny, posiada bowiem charakterystyczny rodzaj warstwy izolacyjnej. Ta specjalna warstwa stworzona z włókna bawełnianego zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia. Przy zastosowaniu „zwykłej” warstwy dotknięcie rozgrzanej części żelazka mogłoby wywołać przepalenie, a co za tym idzie porażenie prądem albo zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Typy przewodów W środku przewodów elektrycznych znajdują się tak zwane żyły, czyli mniejsze przewody, zwykle pokryte różnokolorową izolacją. Żyły te w większości przypadków są miedziane. Warstwa izolacyjna natomiast tworzona jest z tworzywa sztucznego o charakterystycznych właściwościach. Przewody elektryczne mogą mieć także rozmaite kształty; są przykładowo kable płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak iędzy innymi giętkość, a także najwyższa możliwa temperatura pracy. Są one określone w tym celu, by eksploatacja przewodów odbywała się w poprawny i niezagrażający życiu sposób.

Przewody przyłączeniowe Przewody przyłączeniowe to wszystkie te przewody, które wyposażone są w element powszechnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna także może posiadać rozmaite formy zależnie od urządzenia. Przewody takie posiadają najczęściej osłonę z gumy, może być jednak także wykonana z innych tworzyw. Podczas wybierania przewodu istotne jest by pamiętać o sprawdzeniu jego długości tak, by wystarczała do potrzeb. przewód - sprawdź to - przewód (polecane)


Polecamy też

Kable i przewody elektryczne

kabel grzewczy
Jednym z tych fragmentów instalacji elektrycznej, z jakimi ma się do czynienia w życiu codziennym, są kable elektryczne. Widać je właściwie w każdym miejscu zarówno w pomieszczeniach, jak i poza budynkami. W świadomości większości ludzi kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Tymczasem są to różne elementy, mianowicie przewód elektryczny jest częścią kabla. Kabel natomiast tworzy system określonych przewodów wraz z warstwą izolacyjną.
Opracowanie: PP2.0
18/07/12, 10:37:32