Menu strony
Thomas-It

Jak założyć spółkę z.o.o.

Oto krótki artykuł, w jakim w paru punktach objaśnię, co trzeba zrobić, by ustanowić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładanie spółek to proces, który może objąć kilka tygodni, jednak znacząco skróci się, jeśli opłacimy usługi kancelarii prawniczych albo radcy prawnego.
Prawo


Na starcie trzeba spisać umowę potwierdzoną notarialnie. Do tego konieczna jest oczywiście pomoc notariusza. W umowie umieszczamy najistotniejsze dane o firmie i zapisujemy ciało zarządcze spólki.

Później należy określić kapitał zakładowy, minimum 5000 zł.

Na końcu firma musi przejść rejestrację. Przede wszystkim w KRS, gdzie w terminie do 6 miesięcy od podpisania umowy należy przynieść umowę spółki, wnioski rejestrowe i dowód wpłaty na 1500zł (opłata manipulacyjna). Trzeba nie zapomnieć również o liście wspólników i ich danych adresowych. Potem nadchodzi czas na załatwienie formalności w Fiskusie, ZUSie i Głównym Urzędzie Statystycznym. Od początku roku przedsiębiorstwo da się zarejestrować elektronicznie, ale związane jest to z obowiązkiem dysponowania podpisem elektronicznym.

Jak już napisałem wcześniej, zakładanie spółek z.o.o. może znacznie uprościć asysta profesjonalistów. Kancelarie prawne są w stanie wypełnić formalności w zaledwie kilka dni. Na dodatek oferują spisanie umowy, co pozwala uniknąć różnych pomyłek i problemów związanych z tworzeniem tak istotnego zobowiązania. Skorzystanie z usług kancelarii prawniczych jest związane z pewnym wydatkiem, lecz jest to niewiele porównując z korzyściami, jakie otrzymamy. Żeby odszukać właściwe biuro, wystarczy wpisać w Google np. „radca prawny” lub „kancelaria prawna" (naturalnie, miasto trzeba zmienić pod siebie) i wyskoczy nam mnóstwo propozycji.


Polecamy też

W którym miejscu zaoszczędzić na tuszach do drukarki i urządzeń wielofunkcyjnych?

tonery do drukarki
Dobra rada na początek - kiedy kupujesz drukarkę, zawsze zwróć większą uwagę na całkowite koszty dot. jej eksploatowania. Kilka lat temu kupiłem tę drukarkę, która niby wyglądała sympatycznie, lecz fakty są takie, że po niedługim czasie dostrzegłem, iż jest kiepska, jeśli w rachubę wchodzi eksploatacja. Nie popełnij akurat mojego błędu, ponieważ z pewnością nie jestem usatysfakcjonowany z tego zakupu. Moja drukarka już dawno wyrzucona do kosza. A raczej nie kosztowała mało...
19/04/13, 07:23:01