Menu strony
Thomas-It

Wybieramy dobry obiektyw Sigma

Każdy miłośnik nowoczesnej fotografii poszukuje uniwersalnego obiektywu do swojego urządzenia. Każdy wykwalifikowany fotograf ma jednak świadomość, że tego rodzaju sprzęt nie istnieje. Optyka posiada swoje ograniczenia, których nie da się w żaden sposób uniknąć. Specjalistyczne urządzenia oferują dobrą jakość zdjęcia, nie są to jednak urządzenia wszechstronne. Teleobiektywy służą do uwieczniania dalekich obiektów, są więc stosowane przez dziennikarzy czy astro fotografów. Optyka stałoogniskowa za to odznacza się znakomitą jakością zdjęć, ale z uwagi na uniemożliwienie natychmiastowej zmiany kadru, stosuje się ją zwykle w warunkach studyjnych.
Parametry a przeznaczenie

Polecamy też

Lubisz robić zdjęcia? Postaw na wysokiej jakości obiektyw

fotograf
Fotografowanie kilka lat temu stało się naprawdę modne. Wszystko za sprawą aparatów o charakterze cyfrowym, których obsługa jest o wiele prostsza niż aparatów klasycznych. Do tego doliczyć trzeba ich zmniejszające się regularnie ceny i w zasadzie żadne koszty wykonywania zdjęć. Jeżeli nie planujemy ich wywoływać, tylko planujemy oglądać je na komputerze, to nie wydamy na nawet niewielkiej kwoty. Dobry fotograf pamięta jednak o zakupie dodatkowych akcesoriów do swojego aparatu.


obiektyw
Producenci lustrzanek cyfrowych udostępniają szereg obiektywów do swoich urządzeń, każdy cechujący się odmiennymi właściwościami optycznymi. Urządzenia te można wykorzystywać jedynie w aparacie firmy-matki. Wyjątek stanowi firma Sigma, produkująca swoją optykę z kształtem pasującym do wszystkich szeroko wykorzystywanych firm. Każdy obiektyw Sigma 10-20 ma kilka głównych cech, które decydują o jego głównym przeznaczeniu. Najbardziej istotne, to: ogniskowa i przesłona. Ogniskowa decyduje jak duży kąt widzenia posiada obiektyw. Obiektyw o wysokiej ogniskowej to teleobiektyw, ten o niższej ogniskowej to najlepszy obiektyw szerokokątny. Takie urządzenia stosowane są zazwyczaj – możliwa jest fotografia obiektów znajdujących się w ruchu.

Fotografia profesjonalna

Na rynku jest oferowana także optyka do profesjonalnego zastosowania – na przykład do tworzenia panoram sferycznych. Typem zaawansowanej fotografii, która jest bliższa przeciętnemu amatorowi fotografii jest makrofotografia. Opiera się ona na fotografowaniu elementów w większym zbliżeniu. Tego rodzaju rezultat trudno jest jednak osiągnąć za pomocą teleobiektywu. Obiektyw makro nie umożliwia bowiem dużego zbliżenia, lecz możliwość wyostrzenia obrazu położonego blisko przedniej soczewki obiektywu, której to teleobiektywy nie posiadają (porady).
19/06/07, 10:35:43