Menu strony
Thomas-It

Smartfony - co obecnie jest na topie

Każdy aparat jest nic nie warty, o ile nie ma w środku przydatnych aplikacji. Obecnie na rynku możesz ściągnąć setki programów – od relaksujących gierek, przez oprogramowanie do GPS, aż do takich, które monitorują prędkość biegu sportowca.

Aplikacje na telefon
Niestety, dużo z nich ma w sobie robaki, które odpowiadają za wykradanie naszych prywatnych danych, przesyłanie esemesów na płatne numery bądź inne, niebezpieczne aktywności. Zdecydowana większość szkodliwych programów powstała na Androida, ponieważ ten OS charakteryzuje się całkowitą otwartością.

Poza tym wielu właścicieli aparatów lekceważy główne normy ochrony i ściąga oprogramowanie z podejrzanych sklepów, co najczęściej kończy się fatalnie. Lecz w przypadku innych systemów na telefony sytuacja wygląda sporo lepiej. Tworzenie aplikacji na Windows 8 jest zdecydowanie trudniejsze, bo Microsoft nie przepuszcza na rynek niezaufanych apek. Dodatkowo firma ta zaprojektowała świetną przeszkodę dla malware, która polega na tym, że wszelkie uruchamianie na aparacie aplikacje nie otrzymują dojścia do wartościowych danych posiadacza.

Najbezpieczniejszym OSem na komórki okazuje się ten, który jest wgrany na smartfonach firmy Blackberry. Tej kanadyjskiej firmie bardzo zależy na ochronie, gdyż adresuje swoją ofertę do osób związanych z biznesem i polityką. A to jasne, że w tych sferach w obiegu są cenne dane, które nigdy nie powinny wpaść w niewłaściwe ręce. Niewiele malware atakuje też smartfony Apple. Dzieje się tak, bo firma respektuje zasady jej zmarłego założyciela, Steve’a Jobsa. Rzecz opiera się na tym, że istnieje jedne prawidłowe źródło, z którego da się ściągnąć aplikacje na telefony. Poza tym każdy aparat jest mocno chroniony przed wszelkiego rodzaju próbą ingerencji w kod iOSa.

Na podsumowanie tematu warto nadmienić, jak namierzyć informatyków, którzy tworzą aplikacje na smartfony. Do Google trzeba wpisać frazę „aplikacje mobilne miejscowość” (dla przykładu: „aplikacje mobilne Wrocław - Jojomobile’).
Opracowanie: S.D.
18/07/12, 10:36:02