Menu strony
Thomas-It

Czym są i do czego służą tensometry? Czy warto korzystać z tego rodzaju urządzeń, w których sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, które określane są też jako tensometry, to podstawowy element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To także konieczne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często zobaczyć jesteśmy w stanie je w układach automatyki, w jakich jest konieczność dokonywania pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników magazynujących surowce czy platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju umieszczone są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi jesteśmy w stanie realizować pomiar mas, surowców lub dozowania.

Tensometr
O wykorzystaniu właściwego typu tensometru będą decydować warunki oraz wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika czy temperaturą pracy. Obecnie trzeba przyznać, że najbardziej powszechne zastosowanie posiadają tensometry oporowe, są tak naprawdę najbardziej powszechnie stosowane podczas pomiarów laboratoryjnych i użytkowych. Zasada działania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, jaka polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Polecamy też

Przemień stosunek do laptopa i ciesz się marką

praca na laptopie
Nowoczesność sunie naprzód, a my nakręceni ciekawostkami technicznymi biegniemy wraz z nią i przy niedogodności z smartfonem posiadamy nareszcie wymówkę aby zakupić nowy i jak nam się zdaje sprawniejszy komputer.


Drut oporowy przyklejany jest za pomocą fachowego kleju na element który odkształca się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał podobnym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia klejenia, stosowane materiały to znaczna wiedza firm, które zapewniają czujniki - informacje - siły, bo od tego zależą dokładność i stabilność czujników. W zależności od kształtu i ułożenia elementu oporowego można rozróżnić tensometry wężykowe, tensometry kratowe oraz tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, jaki jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Drugi rodzaj - szereg drucików jakie są ułożone równolegle oraz złączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej która zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona z podkładką nośną.

Czy podnoszona tutaj problematyka jest dla Ciebie niebanalna? Jeżeli tak, to inne tego rodzaju informacje zobacz pod adresem (https://kwit.com.pl/audyt-it/), który zobaczysz tu. One także Cię zaciekawią.

W takiej sytuacji zawsze należy dobierać właściwe urządzenie, jakie będzie pasowało do tego, co robimy. Solidne urządzenie to faktycznie Midas NFX (dowiedz się więcej oo midas NFS), wybierając je mamy gwarancje, że spełni swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni powodzenie, będzie gwarancją, iż zaplanowane działanie na pewno się uda. Żeby tak się stało musimy pamiętać o najlepszym wyborze sprzętu, to dotyczy także tensometrów.
21/11/20, 07:10:08