Menu strony
Thomas-It

Poligrafia – rodzaje druku

W dzisiejszej poligrafii można wskazać dwie elementarne formy druku: - drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym, - drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy. Obie formy są często stosowane i w zależności od pożądanego efektu końcowego można wybierać dowolną technikę.

Drukowanie mechaniczne obejmuje
drukarnia speed
cztery zróżnicowane techniki: - drukowanie płaskie, - drukowanie wklęsłe, - druk wypukły, - sitodruk.

Wszystkie wymienione techniki łączy konieczność wykonania form drukarskich, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na podłoże.

{Formą druku płaskiego jest druk offsetowy. Wydruk przy użyciu tej techniki polega na przenoszeniu farby z formy drukarskiej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących oraz niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące charakteryzują się niską adhezją wobec czego nie przenoszą barwnika. Farba drukarska przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki otrzymać można najcieńszą warstwę farby na nośniku. Wśród urządzeń offsetowych wyróżnić można następujące typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W przypadku drukowania wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące umieszczone poniżej elementów niedrukujących. Farba drukowa jest umieszczana na formie drukarskiej po czym za pomocą profesjonalnego noża – rakla - jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród sposobów drukowania wklęsłego należy wymienić : - rotograwiurę (droga technika , używana głównie do prac wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy wyrobów dekoracyjnych), - starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (stosowany do drukowania na nieregularnych powierzchniach , np. długopisów.

Polecamy też

Z jakiego powodu warto zakupić galaxy tab 3 10 1 wifi 16gb w tradycyjnym sklepie komputerowym w Warszawie?

Samsung Galaxy Tab 3 10.1
W obecnych czasach najpopularniejszym miejscem, w jakim można robić wszelkiego gatunku zakupy, stał się internet – to właśnie tam większość produktów zwykle ma najtańsze ceny. Należy jednak pamiętać o sporych zagrożeniach, jakie mogą napotkać zbyt bezkrytycznych klientów, którzy zaintrygowani ceną decydują się na nabycie np. drogiego nowoczesnego sprzętu w podejrzanym sklepie internetowym, po czym mogą oni odebrać towar niesprawny albo mogą zostać zwyczajnie oszukani. Jednym z bardziej interesujących produktów z dziedziny komputerowej może być między innymi galaxy tab 3 10 1 wifi 16gb, którego ceny są dość rozbieżne.


Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukarskiej są zlokalizowane wyżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana wyłącznie na elementy drukujące a później transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić : - typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; dzisiaj mało popularna, - fleksografia – technika stosowana głównie do zadruku opakowań.

Sitodruk to forma druku, wykorzystująca formę drukową w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i transportowana na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Przeważanie używany jest w przypadku wydruku niskich nakładów. druk (zerknij na niezbędny sprzęt drukarza)
Podpatrzone na: Drukarnia Speed
19/06/09, 07:03:03