Rola sprężyn w technologii

Sprężyny to ważne elementy. Praktycznie mało z nas zdaje sobie z tego sprawę, jak przydatne są takie niewielkie elementy. A sprężyny działają wszędzie. Zerknij na swój zegarek – jeśli nie masz na nadgarstku zegarka elektronicznego, prawdopodobnie twój model jest napędzany przez niewielkie sprężyny. A potem przyglądnij się łóżku, na którym często odpoczywasz. Jest mięciutkie? A to dlatego, że wewnątrz niego są zamontowane małe sprężyny.


maszyna
Potem wyjdź przed swój dom i popatrz na auta. Każdy wóz ma wmontowane amortyzatory, które powodują, że można bezproblemowo nimi się poruszać. Jeśli samochód nie byłby wyposażony w te supermocne sprężyny, szybko zepsułby się na nierównej jezdni. Kiedyś, kiedy jedynym medium transportu były konie, był to gigantyczny problem. Powozy nierzadko się psuły, ponieważ osie kół nie wytrzymywały dużych sił działających.

Musisz mieć świadomość, że nasza strona www (http://www.inter-bis.pl/maszyny-tartaczne) może pomóc Ci w uzyskaniu zajmujących informacji na każdy wątek. Taka strona na pewno Ci się spodoba.

Kiedy zbudowano pierwsze sprężyny, zaczęto je instalować w wozach konnych, dzięki czemu mogły jeździć po nierównych drogach. W kolejnych dekadach zbliżone rozwiązanie przeniesiono do powstających aut. Gdyby nie mocne sprężyny, do teraz poruszalibyśmy się jedynie pociągami bądź końmi.

fabryka
Mało kto wie, że pierwsze sprzęty, które działały jak teraźniejsze sprężyny, stosowano już wiele tysięcy lat temu. Pierwszym sprzętem tego typu był łuk. Właściwie sprężyny przez wiele tysiącleci posiadały zastosowanie przeważnie w zbrojeniach. Sprężyny pojawiały się w różnorakich maszynach miotających, takie jak balisty. Dopiero w epoce Odrodzenia zaczęto używać sprężyny w innego typu sprzętach. W tym czasie zbudowano czasomierze na sprężyny oraz zaprojektowano sprężynujące podwozie dla pojazdów konnych. Sprężyny były stosowane na szeroką skalę w czasie rewolucji przemysłowej, gdy stały się kluczowymi elementami wielu urządzeń, takich jak parowozy bądź wydajne sprzęty tkalnicze. Do teraz sprężyny są obecne praktycznie wszędzie – wystarczy jedynie uważnie porozglądać się dookoła, by dostrzec te niewielkie acz mocne elementy.
23/02/03, 07:05:09