Menu strony
Thomas-It

Sprężyny - czy wiesz gdzie są?

Sprężyny
Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny znajdują się wszędzie? Trzeba tylko porozglądać się dookoła, żeby wskazać”wyliczyć co najmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, lecz bardzo ważna.

A kanapa? Naturalnie, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtych lat znacznie i dzisiejsze kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn znajdziemy w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy na podwozie, lub pod maskę z łatwością, gołym okiem dostrzeżemy co najmniej kilka sprężyn.

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa.

Nie ociągaj się! Jeżeli zainteresowały Cię przytoczone wiadomości, to z pewnością bieżąca wiadomość (http://www.c-l.pl/zywice-epoksydowe/) na ów temat również Cię zwabi. Przejrzyj tekst na ten temat.

Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - to znaczy te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, trzeba rozciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Polecamy też

Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się wokół siebie, aby wskazać”wyliczyć choćby kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Chociażby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny.


Choćby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Praktycznie w każdym kiosku można zakupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
19/07/09, 07:06:06