Menu strony
Thomas-It

Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny
Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są w całym naszym domu? Należy tylko rozejrzeć się wokół siebie, aby wskazać”wyliczyć co najmniej kilka rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz bardzo istotna.

Polecamy też

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Sprężyny
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny są w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się dookoła, żeby wskazać”wyliczyć choćby kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz bardzo ważna.


A kanapa? Oczywiście, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja (zobacz pillow plate) sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i dziś kanapy i materace sprężynowe są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można odszukać w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy na podwozie, lub pod maskę bez kłopotu, od razu dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny
Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - czyli te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, trzeba naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Mamy też sprężyny skrętowe.

Ten artykuł zawiera ciekawe informacje na opisywany wątek - jeśli chcesz zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź stronę doradztwo strategiczne, która opisuje podobne problemy.

Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby dla zabawy warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku można kupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
20/09/16, 07:23:07