Menu strony
Thomas-It

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się dookoła, by wymienić przynajmniej kilka rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, ale niezwykle ważna.
Sprężyny
A sofa? Oczywiście, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy najmniejszej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja (zobacz pillow plates) sprężyn poszła naprzód od tamtego czasu znacznie i dzisiejsze sofy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy pod samochód, lub pod maskę z łatwością, gołym okiem zauważymy co najmniej parę sprężyn.

Sprężyny
Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - to znaczy takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie.

Interesują Cię dalsze wiadomości (http://arapneumatik.pl/k-21-przekladnie-slimakowe-zaworowe-rotork) na ów temat? To świetnie, bo z radością stworzyliśmy dla Ciebie następne zbliżone zagadnienia.

Mamy również sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Polecamy też

Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko porozglądać się dookoła, aby wskazać”wyliczyć choćby parę przedmiotów, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn.


Chociażby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można kupić niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała - można kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
19/07/12, 07:05:07